Pomówienia czy zarzuty – jakie i skąd

We wstępie napisaliśmy, że w roku 2011, zostały rozpropagowane przeciwko nam zarzuty. Najczęściej prymitywne oszczerstwa. Źródłem wielu z nich była „fikcyjna” książka Joanny Onoszko i wykonane na jej podstawie „analizy” Internautów. Z powyższych fikcyjno-anonimowych „analiz”  skorzystała też Kapituła nagrody wspinaczkowej – Jedynka. Nagroda owa dziś już nie istnieje, jednak Komunikat jej Kapituły – zawierający wiele nieprawdziwych informacji, wciąż nie został uważnie przeanalizowany.

Na tej stronie zebraliśmy najczęściej pojawiające się zarzuty – te wyglądające na merytoryczne i te zupełnie irracjonalne.

Krótkie wprowadzenie

(lista zarzutów znajduje się poniżej)

W 2011 r. dowiedzieliśmy się, że niektórzy ludzie ze środowiska górskiego twierdzą, że nieprawdziwie opisywaliśmy wyprawę grenlandzką z 2007 r. oraz dokrętki do filmu z 2009 r.

Potem posunięto się dalej twierdząc nawet , że nasza droga Golden Lunacy z roku 2007 nie istnieje, że podaliśmy nieprawdę w relacjach także z innych wypraw, że nieetycznie manipulujemy zdjęciami, że umniejszamy naszym partnerom, że jesteśmy toksycznym związkiem (że David katuje Elizę), celebrytami, showmanami, psychopatami… etc.

Nikt – w z tzw. „kolegów” nie poinformował nas, że takie zarzuty krążą w środowisku od roku 2009. Przeciwnie, o zarzutach dowiedzieliśmy się dopiero z książki Joanny Onoszko-Krośkiewicz (lipiec2011), a później z prasy i z Internetu. Dopiero w roku 2011 dowiedzieliśmy się,  że państwo J. i Z. Krośkiewicz, zorganizowali regularną kampanię nienawiści przeciwko nam, sprytnie rozpowszechniając nieprawdziwe informacje wśród autorytetów polskiego wspinania.

We wrześniu 2011 r. pod licznymi oszczerstwami „podpisała” się Kapituła Jedynki. Kapituła, po jedynym spotkaniu z nami, bez wnikliwej analizy sprawy, opublikowała listę 22 zarzutów i wątpliwości, z których jedynie 3 mogą być zasadne co było wielokrotnie przez nas wyjaśniane (od rozku 2007). Jednocześnie Kapituła postanowiła odebrać nam nagrodę wydając werdykt wraz z pismem uzupełniającym, które deprecjonowały nas jako podróżników, wspinaczy i ludzi.  To otworzyło pole  do dalszego – tym razem  medialnego – ataku na nas.

Lista zarzutów

1. Że „nie było odysei kajakowej”, jaką zapowiadaliśmy przed wyprawą.

2.  Że „David manipuluje zdjęciami z Golden Lunacy” (tzn. pionizuje i retuszuje).

3.  Że ilustrowaliśmy naszą wspinaczkę drogą Golden Lunacy innymi zdjęciami, nie z drogi.

4.  Kwestia „pionu” i „średniej trudności”.

5.  Że straszymy Sądem wszystkie osoby, które wyrażają wobec nas krytykę.

6.  Że w fiordzie Torsukkattak, pod klifem Qaqrssuasia nie pływają góry lodowe.

7.  Że wycof kuluarem przy Qaqarsuassia nie mógł być trudny.

8.  Że nie pokazaliśmy nigdy zdjęcia ściany klifu Qaqarsuassia w dobrej rozdzielczości.

9.  Że w sprawie książki J.O. zgłosiliśmy się po pomoc do Sądu bo ujawnia niewygodną dla nas prawdę : nasze oszustwa i podłe motywacje.

10.  Że opowiadaliśmy o wyprawie na Grenlandii niezgodnie z prawdą.

11.  Że film Elizy „Co się wydarzyło na wyspie Pam” miał być relacją z przejścia drogi Golden Lunacy a niektóre zdjęcia kręcono poza GL.

12. Że w mediach zagranicznych pojawiły się nierzetelne informacje o naszej wyprawie. Czy wyszły od nas?

13.  Że David, wypacza ideę prawdziwego alpinizmu wspinając się na budynki bez asekuracji  a samo wspinanie sprowadza do medialnego show.

14.  Że się „sprzedajemy”.

15.  Że David pomniejsza udział swoich partnerów ze wspólnych wypraw.

16.  Że David nie potrafi się wspinać a Eliza jest od niego lepsza (wg J. i Z. Krośkiewiczów).

17.  Że brakuje nam doświadczenia wspinaczkowego (z werdyktu byłej Kapituły Jedynki).

Bez komentarza.

18.  Że nasz związek jest „toksyczny”,  cytując książkę pani Krośkiewicz.

Play:

Eliza Kubarska i David Kaszlikowski

Na początek | Co nam zarzucono | Co się wydarzyło | Na zakończenie