Zarzut 8 – brak zdjęcia klifu

Zarzut:

Że nie pokazaliśmy nigdy zdjęcia ściany klifu Qaqarsuassia w dobrej rozdzielczości, a pierwsze wyraźne zdjęcie ściany
w roku 2011 pokazała inna osoba. Zarzucono nam w ten sposób, że  ukrywamy materiały i zasugerowano,  że określając górę jako pionową i jednocześnie nie pokazując je zdjęć  celowo  wprowadzamy ludzi w błąd.

Jak było:

Wszelkim  naszym opisom góry i wyprawy, od roku 2007 towarzyszyły poniższe zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie ściany  pojawiło się w 2007 r. w sprawozdaniu z wyprawy dla POLSKIEGO ZWIĄZKU ALPINIZMU

  • Link: Sprawozdanie dostępne na stronie pza.org.pl. Oto zdjęcie ze sprawozdania.

 

Powyżej print screen ze sprawozdania dla Polskiego Związku Alpinizmu, w wielkości 100%.

Poniżej ten sam print screen po powiększeniu do 178%,  PDF  ze zdjęciem  można było powiększać na ekranie, a góra była widoczna stosunkowo wyraźnie.

 

 

W MAGAZYNIE  GÓRY 2007

Pokazaliśmy też kilka  zdjęć ściany oraz ścianę z wrysowaną linią drogi  w październiku 2007 r., w magazynie „Góry” na malutkim zdjęciu. Było to jedyne zdjęcie w numerze – spośród wielu artykułów o innych wyprawach –  z wykreśloną linią drogi. Inni autorzy nie pokazali żadnych schematów. Poniższe zdjęcie zostało wybrane przez autora i redakcję z powodów czysto estetycznych, nie chodziło o przedstawienie szczegółów drogi – nie było takich wymogów.

 

FESTIWALE, POKAZY I FILM

Górę – w różnych ujęciach – pokazywaliśmy również w licznych prezentacjach na festiwalach. Obejrzało je kilka tysięcy widzów. Pokaz  taki był także zorganizowany na Krakowskim Festiwalu Górskim (KFG),  08.12.2007,  na dobę przed przyznaniem nam nagrody Jedynki.

Wszystkim ww. prelekcjom towarzyszył  krótki trailer filmowy z oryginalnych zdjęć z wyprawy, w którym również widoczne są ujęcia ze ściany (podobnie jak plik avi pokazu, plik avi trailera został przygotowany i zapisany jeszcze przed festiwalem KFG  i  przyznaniem nagrody Jedynki).

 

ROK 2011 – PUBLIKUJEMY  PIERWSI I Z WŁASNEJ INICJATYWY

11 sierpnia 2011, na łamach portalu wspinanie.pl z własnej inicjatywy opublikowaliśmy duże zdjęcie ściany wraz ze schematem.

Było to już kolejne opublikowane zdjęcie ściany, tym razem wyjątkowo wyraźne – w rozdzielczości wyższej niż jakiekolwiek dotąd.

 

Nasze zdjęcie (powyżej) w w rozdzielczości 3504×2133 pix, w równym świetle, z dobrego obiektywu opublikowane na naszą prośbę 11.08.2011

Zdjęcie o którym podawano,  że było pierwsze (poniżej) , rozdzielczość oryginału  3072x 2304 pix , data publikacji 15.09.2011

Aby zapobiec dalszym manipulacjom oświadczamy, że jesteśmy w posiadaniu oryginalnych plików zdjęć J. i Z. Krośkiewiczów, wiemy więc,  że wspomniana rozdzielczość jest wielkością oryginalną.

 

Powyżej zrzut ekranowy ze strony oryginalnej publikacji- wejdź na linka jeśli chcesz powiększyć:

http://wspinanie.pl/serwis/201109/15-golden-lunacy-opinia-zbigniewa-kroskiewicza-sciana-czysta.jpg

REASUMUJĄC

Jako pierwsi opublikowaliśmy i pokazywaliśmy wiele ujęć ściany już w roku 2007, także w roku 2011 nasze zdjęcie zostało opublikowane  ponad miesiąc wcześniej ( i to dużo większe, zrobione w równym świetle, z lepszego bo ostrzejszego obiektywu) niż zdjęcie dostarczone przez  Z. Krośkiewicza ).  Co więcej zdjęcie to pojawiło się publicznie z naszej inicjatywy.

Kapituła nagrody Jedynka nigdy nie prosiła nas o żadne zdjęcia, ani  w roku 2007, ani później, a w 2011 ogłosiła swój werdykt nie czekając nawet na opinię G. Głazka, który jako jedyny spośród członków Kapituły w ogóle chciał cokolwiek analizować.

Już po wybuchu „skandalu” Kapituła opublikowała niezgodne  z prawdą stwierdzenie, że  jedyne zdjęcie lepszej jakości jako pierwszy dostarczył jej  Z.Krośkiewicz. Zarzut ten był wykorzystywany do nagonki przeciw nam w mediach. Nieprawdziwe informacje na  temat naszych publikacji i ich czasu podawał w mediach także Wojciech Kurtyka. Kapituła Jedynki wpisała nieprawdę z pełną  świadomością – bo przecież czytała nasze odpowiedzi z 11.08. 2011.  Tak oskarżono nas również w angielskim komunikacie Kapituły oraz w anonimach rozsyłanych po całym świecie.  

Dlaczego Kapituła Jedynki twierdziła, że nie chcieliśmy czegoś pokazać, albo, że nie widzieli góry ?   Nie mamy wątpliwości, że było to celowe działanie, aby nas zniesławiać  na poziomie „obyczajowym”. W roku 2014 otrzymaliśmy wewnętrzną korespondencję tego skompromitowanego jury. Widać w niej jasno, jak przyznają, żę współpracujemy, że wyjaśniamy, że pokazujemy. I co najważniejsze, że wiedzieli od początku jak wygląda ściana. Jeszcze przed przyznaniem nagrody.  Korespondecja pokazuje tez jak Kapituła okłamywała media i środowisko swoich kolegów. Widać też jak Sekretarz tej nagrody, podając informację zaczerpnięte od p.Krośkiewicz (lub z jej książki),  wprowadzał w błąd członków swojej kapituły.

Wróć do listy zarzutów