Zarzut 6 – nie ma gór lodowych, a jak są to nam nie przeszkadzały

Zarzut:

Że we fiordzie Torsukkattak, pod klifem Qaqrssuasia nie pływają góry lodowe.
Sugerowano, że góry lodowe nie mogły nam blokować  dopłynięcia do ściany.

Jest to „zarzut“ podniesiony w książce J. Onoszko. Następnie wnikliwie analizowany 
z potwierdzeniem jego słuszności przez anonima Rcz na forum wspinanie.pl. 

Jak było:

W odpowiedziach z 12.09.2011, na  http://wspinanie.pl/serwis/201109/12-Golden-Lunacy-odpowiedz.php omawialiśmy ten temat w pytaniu nr 15.

Po pierwsze, nigdzie nie opowiadaliśmy w naszych relacjach z roku 2007 , że góry lodowe nam  szczególnie utrudniały działanie. Na pokazach i w kilku relacjach przekazywaliśmy ciekawostki np.: o huku walącej się góry, o tym jakie wrażenie robi w chwili kiedy upada, że tworzą się wtedy fale, które stawiają kajakarza w stan gotowości. Opowiadaliśmy też i o tym  jak piękne są góry lodowe i jak potencjalnie niebezpieczne.

Mimo, że nie mówiliśmy o tym w roku 2007 – faktycznie podczas wyprawy z 2007 r., góry lodowe czasem blokowały naszą zatoczkę startową na wyspie, gdzie opuszczaliśmy kajaki. Stały też pod samą ścianą, jedna  z nich zatarasowała nam nawet miejsce w którym z kolei wciągaliśmy kajaki. Na szczęście dość szybko przesunęła się z prądem.  Koło największych gór lodowych przepływaliśmy z uwagą, ale i z zaciekawieniem.

A co do gór lodowych- że ich nie ma ? To zupełnie absurdalne oskarżenie wyraził „anonimowy ekspert” RCz (nieomal cytując  książkę J. Onoszko).

Sądzimy, że starał się za wszelką cenę udowodnić, że kłamiemy o naszej wyprawie. Ale przed wypuszczeniem tak   kompromitującego go oskarżenia – powinien zapytać J. czy Z. Krośkiewiczów o te góry lodowe.  W końcu oboje brali udział w filmowaniu wielkiej góry lodowej stojącej bezpośrednio przed M.Qaqarsuassia, przed klifem na którym w 2007 r. wytyczyliśmy Golden Lunacy.

O oto zdjęcia tej góry lodowej przed  M.Qaqarsuassia:

zdjęcie filmowe (kamera  łukasz Gutt) VerticalVision Film Studio © 2009. (czerwona strzałka wskazuje nas na kajakach)

Jak widać jest to całkiem spora góra, jakich tam wiele. A oto ta sama góra lodowa z górnych zdjęć widziana z bliższej perspektywy.

Zapraszamy też  do obejrzenia filmu „Co się wydarzyło na wyspie Pam“, gdzie w planach totalnych widać „najwyższy morski klif świata” oraz góry lodowe na morzu pod nim.

Góry lodowe w fjordzie Torssukattak są codziennością, a gdy tam mieszkasz – tak jak my w roku 2007 – masz możliwość oglądania pięknego lodowego spektaklu.

Wróć do listy zarzutów