Zarzut 4 – pion i „średnia trudność”

Zarzut:

kwestia „pionu” i „średniej trudności”

Sytuacja:

Napisaliśmy o drodze, że to :„1500 m pionu” i że „6b czasem 6c to chyba przeciętna tej drogi…” To był błąd za który wielokrotnie przepraszaliśmy.

O co chodziło:

David niepotrzebnie użył sformułowania „1500 m pionu“ opisując naszą drogę. Zwrot ten miał prawo pojawić się w ogólnych mediach w znaczeniu kolokwialnym, ale nie w tekstach dla mediów branżowych.  David przepraszał za to sformułowanie wielokrotnie (począwszy od 2007 r.) bo to mogło kogoś wprowadzić w błąd. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze zaraz obok sformułowania o „pionie” znajdowało się zdjęcie ściany (np. magazyn „Góry“ 10/2007, jak i sprawozdanie z tegoż roku dla PZA) z którego jasno wynika jak wygląda ściana w linii GL .

Powyżej skan małego  zdjęcia z ww. magazynu „Góry” – zbliżenie linii ściany z  jedyną, wrysowaną linią drogi spośród wszystkich zdjęć z wypraw prezentowanych w tamtym numerze magazynu.

Poniżej:
PDF sprawozdania dla Polskiego Związku Alpinizmu, PDF można oglądać w wielu wielkościach, tu np. w powiększeniu do 178%.

Z tego zdjęcia dla każdego wspinacza, jasno wynika – co potwierdzaliśmy w wielu rozmowach branżowych- że Qaqarsuassi nie jest ścianą typu El Capitan, a co za tym idzie nasza droga również nie jest dosłownie  pionowa. Zdjęcia ściany prezentowaliśmy też na naszych pokazach w całym kraju, a także na trailerze filmu udostępnianym w trakcie tychże. Mimo niefortunnego określenia nikogo więc nie oszukiwaliśmy i nie próbowaliśmy celowo wprowadzić w błąd.  Wyrażenie 1500m pionu było nieodpowiednie w kręgach profesjonalnych. David uznał swoją pomyłkę już w roku 2007.
Niestety w roku 2011 postanowiono przypomnieć sformułowanie o pionie – zapominając, że zostało to wyjaśnione – i użyć je jako pretekst do ataku na nas.

Powyżej kadr z trailera filmu emitowanego podczas pokazów- zamknięty plik avi. Można sprawdzić co pokazywaliśmy.

Co do trudności drogi.
Nigdy nie kryliśmy – przeciwnie – dokładnie opisaliśmy, że droga powstawała w nie najlepszym stylu, bo – ze względu na pogodę -na dwie  raty oraz z AF w laybacku.

Mimo jej niebagatelnej wielkości nigdy też nie uważaliśmy, że jest to ściana wybitnie poważna.

W Taterniku z 3-4/2007 r. było np. napisane:

w Taterniku 3/2009 r.  pisaliśmy tak:

Zaś średnia trudność to określenie, które pojawiło się w jednym tekście w „Górach” nr 10/2007 r. cyt. „6b czasem 6c to chyba przeciętna tej drogi“. Wielokrotnie, już od 2007 r. wyjaśnialiśmy ten brak precyzji i za to przepraszaliśmy.
Dla porównania w innym magazynie z tego samego roku: „Taternik” nr 3-4  było napisane cyt: „Większość terenu nie nastręcza specjalnych trudności – waha się między 5 a 6c…” (patrz skan powyżej).
Dodatkowo wyjaśnijmy: w wycenach wspinaczkowych nie podaje się czegoś takiego jak „średnia trudność” więc generalnie taka informacja była… bez sensu.

Przyznaliśmy to oficjalnie 12 września  2011 r.

 

Nie jest natomiast prawdą, że sformułowanie ‚1500m pionu” – mogło wprowadzić w błąd wspinaczy, na przykład takich jak Kapituła Jedynki, i to nie tylko ze względu na prezentowane przez nas od początku zdjęcia góry. Po prostu na Ziemi nie ma ściany, która miałaby 1500m dosłownego pionu i doświadczeni wspinacze o tym wiedzą.

Wróć do listy zarzutów