Zarzut 10 – nieprawdziwy opis wyprawy ?

Zarzut:

Że opowiadaliśmy o wyprawie na Grenlandii niezgodnie z prawdą.

Jak było i jak jest:

Wszystko co  opowiadaliśmy po powrocie z wyprawy było zgodne z tym co przeżyliśmy  i co opisaliśmy. Okoliczności i wyprawy zostały przez nas opisane uczciwie.

Poza wymiarem eksploracyjnym , ta wyprawa była wyjątko piekną przygodą na wielu poziomach,  a zdobycie szczytu Qaqarssuassi i pływanie na kajakach w fiordach były  emocjonującym doświadczeniem.

Jedynymi nieścisłościami w naszej opowieści były sformułowania użyte w artykule Davida z „Gór” o „1500 metrach pionu” i o „chyba…przeciętnej trudności“, a także jedyne kontrowersyjne sformułowanie ze sprawozdania dla Polskiego Związku Alpinizmu : „1500m trudnego wspinania”  (więcej patrz punkt 4, także nasze odpowiedzi  z dn. 12.09.2011 ). Wszystkie te relacje były ilustrowane zdjęciami pokazującymi ścianę (widać, że pionowa nie jest) i licznymi pokazami  slajdów gdzie ściana także była pokazywana.

Paradoks polega na tym, że zarzuca się nam coś wręcz przeciwnego niż rzeczywiście twierdziliśmy i o ścianie i o górze. Często  wbrew faktom, a nawet szeroko dostępnemu materiałowi fotograficznemu.

Wróć do listy zarzutów